Kell 15.00
„Aegumatu ooperimuusika“. Esinevad PLMF solistid
Kadrioru kontserdiväljakul.
Osalemine tasuta.

Kontserti toetab AkzoNobel

Esinevad:

Olga Zaitseva (RO Estonia, sopran)
Atlan Karp (bariton)
Pavlo Balakin (bass)
Piia Paemurru (klaver)

KAVA

Imre Kalman (1882-1953) – Silva aaria operettist “Silva”

Pjotr Tšaikovski (1840-1893) – Gremini aaria ooperist “Evgeni Onegin”

Gioachino Rossini (1792-1868) – Basilio aaria ooperist “Sevilla habemeajaja”

Luigi Arditi (1822-1903) – valss “Il Bacio”

Giuseppe Verdi (1813-1901) – Iago aaria ooperist “Otello”
Georges Bizet (1838-1875) – Escamillo kuplee ooperist “Carmen”

Giuseppe Verdi – Attila ja Ezio duett ooperist “Attila”

Tundmatu helilooja – romanss “Звонче жаворонка пенье / Lõokese laulust valjem”

Tundmatu helilooja – romanss “Но я Вас все-таки люблю / Ma ikkagi armastan Teid”

Charles Gounod (1818-1893) – Mefisto kuplee ooperist “Faust”

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) – “La ci darem la mano / Anna mulle oma käsi” ooperist “Don Giovanni”

OLGA ZAITSEVA

omandas bakalaureusekraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias dots. Pille Lille ja prof. Jaakko Ryhäneni lauluklassis ja magistrikraadi Interpretatsioonipedagoogika erialal. Ta on täiendanud end prof. Ingrid Kremlingi, Elizabeth Wilke ja Yandwiga Rappé meistriklassides Poolas. O. Zaitseva on PLMF Vabariikliku Vokalistide Konkursi 2017 võitja, pälvinud I koha Peterburi konkursil „Laulul on naise nägu“ (2008), eriauhinna III ja VII rahvusvahelisel konkursil „Ooper, mägede hing“ Poolas (2008 ja 2012) ning võitnud kaks eripreemiat Vello Jürnale pühendatud II PLMF Vabariiklikul Vokalistide konkursil (2012). Aastal 2015 pälvis Olga Zaitseva Eesti Teatriliidu Kristallkingakese auhinna – „noorele teatriinimesele esimeste märkimisväärsete lavatööde eest“ – Almirena (Händel „Rinaldo“) ja Giannetta (Donizetti “Armujook”) rollide eest Rahvusooperis Estonia. Lisaks kuuluvad tema ooperirollide hulka Donna, Merineitsi (Händel „Rinaldo“), II lilleneiu (Wagner „Parsifal“), karjuseneiu (Ravel „Laps ja nõidus“), Tebaldo (Verdi „Don Carlo“), Frasquita (Bizet „Carmen“), Sacerdotessa (Verdi „Aida“), Barbarina (Mozart “Figaro Pulm“). Kontsert-ettekannes on ta laulnud Kupava rolli (Rimski-Korsakov „The Snow Maiden“) ja sopranipartiid Fauré Reekviemis. O. Zaitseva töötab Rahvusooperis Estonia.

ATLAN KARP   

on õppinud G. Otsa nim. Tallina Muusikakoolis (õp. Tõnu Bachmann) ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (prof. Ivo Kuusk) ning lõpetanud magistrantuuri Soomes Sibeliuse Akadeemias (prof. Jorma Hynninen ja Pekka Kähkönen). Ta on täiendanud end Peterburi Maria Teatris. Atlan on osalenud G. Janowitzi, T. Krause, L. Gergijeva, D. Hvorostovsky, J. Obrastzova, A. Amaretto ja H. Hagegårdi meistrikursustel. Aastatel 2007-2012 töötas ta teatris Vanemuine ooperisolistina. A. Karp on võitnud I preemia Tiit Kuusiku nim. rahvusvahelisel konkursil (2000). Tema tähtsamate rollide hulka kuuluvad: Scarpia – Puccini “Tosca”, Rigoletto – Verdi “Rigoletto”, krahv di Luna – Verdi “Trubaduur”, Lescaut – Massenet “Manon”, Sharpless – Puccini “Madama Butterfly”, Figaro – Mozart “Figaro pulm”; Kurwenal – Wagner “Tristan ja Isolde”, Leandro – Prokofjev “Armastus kolme apelsini vastu” (RO Estonia); Vodnik – Dvořák “Russalka” (Helsingi Aleksandri teater); Don Alfonso – Mozart “Cosi fan tutte” (Savonlinna Muusikaakadeemia); Onegin – Tšaikovski “Jevgeni Onegin” ja Masetto – Mozart “Don Giovanni” (Sibeliuse Akadeemia); Klingsor – Wagner “Parsifal”, Orestes – Strauss “Elektra” ja George III – P. M. Davies “Kaheksa hullu kuninga laulu” (Pärnu Ooper). A. Karpi suurvormide repertuaar on väga mitmekülgne (Brahms “Saksa reekviem”, Beethoven 9. Sümfoonia, Rahmaninov “Kellad”, Vaughan Williams “Meresümfoonia”, Rossini “Väike pidulik missa” jpt.). A. Karp on andnud arvukalt soolokontserte ja esitanud teoseid Vene, Prantsuse, Saksa, Soome ja Eesti heliloojatelt klassikalistest teostest kaasaegseteni.

PAVLO BALAKIN

on lõpetanud Donetski Muusikaakadeemia džäss-saksofoni erialal 2006. aastal. Ukrainas sündinud bassilaulja õppis laulmist Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof. Mati Palmi käe all ning on lisaks regulaarselt töötanud koos mitme suurepärase õpetajaga, kelle hulka kuuluvad Richard Barker, Roberta Ferrari, Kristina Vavolo, Kristin Okerlund ja Jeffrey Goldberg. 2002–2008 laulis ta Ukraina Rahvusooperi kooris. P. Balakin tegi tööd kooriartistina Rahvusooper Estonias, kus jätkab aastast 2013 solistina.  2016. aastal tegi Pavlo Balakin oma debüüdi Itaalias lauldes Verdi „Attila“ nimirolli Tetro Massimo di Palermos ning suvel jätkas ta seal Dottore Grenvilina „Traviata“ lavastuses Opera di Firenzes. Aastal 2017 laulis ta Verdi „Attila“  nimirolli ning Wagneri „Tannhäuseris“ Hermanni rolli Teatro La Fenices, Ramfise rolli „Aidas“ ja Provosti politseiülema rolli „Cardillacis“ Eesti Rahvusooperis ning samuti Beethoveni 9. sümfooniat Eestis ja Iisraelis. Lisaks eelpool mainitutele kuuluvad tema repertuaari sellised väiksemad ja suuremad solistirollid nagu Mefisto (Gounod’ “Faust”), Dulcamara (Donizetti “Armujook”) ja Enrico (“Anna Bolena”), Hermann ja Daland (Wagneri “Tannhäuser” ja “Lendav hollandlane”), Ptolemy (Händeli “Julius Caesar”), Monterone (“Rigoletto”) ja Krahv Horn (“Maskiball”), Surin (Tšaikovski “Padaemand”), Salieri (Rimsky-Korsakovi “Mozart ja Salieri”, kontsertettekanne) samuti bassipartiid J. S. Bachi “Johannese passioon” ja “Matteuse passioon”, Verdi “Reekviem”, Mozarti “Reekviem”, Straussi “Saksa motett” ja Rossini “Petite messe solennelle”. Ta on teinud koostööd koos mitmete tunnustatud dirigentidega, kelle hulka kuuluvad Daniel Oren, Riccardo Frizza, Omer Meir Wellber, Fabrizio Maria Carminati, Eri Klas, Andres Mustonen, Vello Pähn, Arvo Volmer ning nii mõnegi kõrgelt hinnatud lavastajaga nagu Dmitry Bertman, Daniel Slater, Daniele Abbado, Calixto Bieito, Georg Rootering, Pamela Recinella, Vilppu Kiljunen, Andreis Zagars ja Tobias Kratzer, toomaks mõned välja. 2013. aastal võitis Pavlo Balakin Eesti teatri aastaauhinna.

PIIA PAEMURRU  

on Eesti üks hinnatumaid ansamblipartnereid eelkõige ooperilauljatele, kuid kontserditegevus on teda kokku viinud paljude väljapaistvate muusikutega nagu Eilene Hannan, Rhoda Achieng, Virgilijus Noreika, Jaakko Ryhänen, Margarita Voites, Mati Palm, Pille Lill, Nadia Kurem, Hanna-Liina Võsa, Oliver Kuusik, Aare Saal, Kädy Plaas, Marion Melnik, Priit Volmer, Angelika Mikk, René Soom, Teele Jõks, Helen Lokuta, Pirjo Püvi, Angelika Klas-Fagerlund, Mari Tampere-Bezrodny, Peeter Paemurru, Anna-Liisa Bezrodny, Andreas Lend, Vahur Vurm jpt. Ta on lõpetanud Tallinna Konservatooriumi (prof. Laine Mets, MA 1999) ning töötab aastast 1986 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lauluosakonnas klaverisaatjana. P. Paemurru on esinenud solistina ning erinevate ansamblite koosseisudes Baltimaades, Skandinaavias, Saksamaal ja Venemaal. Ta on pälvinud mitmetel laulukonkurssidel parima klaverisaatja eripreemia, sealhulgas viiel korral rahvusvahelisel K. Taev’i lauljate konkursil. Koos Rootsi laulja Ingegerd Björklund’iga on valminud 2 CD-plaati ja ilmunud on CD Marje Sink’i jõululauludega, solistideks Pille Lill, Aare Saal ja Oliver Kuusik (PLMF, 2006).

 

Muusikute fond PLMF loodi 2003. aastal heategevusliku missiooniga toetada igakülgselt muusikatalente nende professionaalsete oskuste edasiarendamisel. 2004. aastal alustati kahe kontserdisarjaga – Meistrite Akadeemia esitleb Eesti tippmuusikuid meie suurimates linnades ja üle-eestilises koolidevõrgustikus ning Hingemuusika viib klassikalise instrumentaal- ja vokaalmuusika Eestimaa kaunitesse kirikutesse ja kontserdisaalidesse. Koostöös välispartneritega toimuvad alates aastast 2009 kontserdid ka välisriikides. 2005. aastal pandi alus Tallinna Kammermuusika Festivalile, mille raames on antud välja: PLMF Marje ja Kuldar Sinki nim. preemia “Noor Laulja / Muusik” – Oliver Kuusik (tenor), Rene Soom (bariton), Kädy Plaas (sopran), Priit Volmer (bass), Maria Veretenina (sopran), Arete Teemets (sopran),  Andreas Lend (tšello), Kristel Pärtna (sopran), Ivi Ots (viiul), Johan Randvere (klaver), Pärt Uusberg (helilooja); PLMF Lord Carlisle’i nim. preemia “Noor Muusik” – Helen Lokuta (metsosopran), Anna-Liisa Bezrodny (viiul), Mihkel Poll (klaver), Oksana Sinkova (flööt) ja PLMF Vendor Eesti nim. preemia “Noor Dirigent” – Mikk Murdvee, Lilyan Kaiv, Risto Joost. PLMF algatusel on ellu kutsutud Tallinna Talvefestival motoga “Tõsta pilk ja ava süda”, Väike-Maarja Muusikafestival (sh Vokalistide Konkurss) ja Eivere Klaverifestival (sh Suvekool pianistidele) ning aastast 2010 korraldab PLMF pikkade traditsioonidega Rapla Kirikumuusika Festivali (sh Rapla Suvekool keelpilli- ja puhkpillimängijatele, dirigentidele ja lauljatele).
Mitmed laiahaardelised koostööprojektid leiavad aset PLMF juhtimisel (sh Euroopa Liidu ja Integratsiooni projektid) ja fond kuulub suurimate klassikalise muusika valdkonna rahvusvaheliste organisatsioonide ridadesse. Lisaks organiseerib PLMF meistrikursusi, konkursse, oratooriumite ja ooperite ettekandeid ning suurejoonelisi galakontserte, kus esinejateks on väljapaistvad solistid nii Eestist kui välismaalt.