Jaapani aed (Tiina Tammet, Kersti Lootus, Jaan Mettik)

Jaapani aia kodukorraga saab tutvuda SIIN


5142399Jaapani aia rajamine võeti Kadrioru pargis ette mitmil põhjusel. Esiteks vajasid Kirdetiik ja pargi kaugeim nurk korrastamist ning samas oli vaja midagi erilist, et jalutajaid Luigetiigist kaugemale meelitada.
Eesmärgiks oli luua tõeline jaapani aed, mitte aed jaapani aia ainetel. Seepärast pidi kujundajaks kindlasti olema jaapanlane.
Aiakujundaja Masao Sone on pärit Kyotost, õppinud aiakujundust Tokyos ning oma aednikust isalt. Masao Sone on omal alal tunnustatud nii Jaapanis kui ka Euroopas. Tema firma hooldab mitut olulist ajaloolist jaapani aeda.
Jaapani aed toetub filosoofiale, elu ringkäigule, samas ka looduse väljendusrikkusele. Väikese hundikuristiku looduslik veelang, kivirikas astang ning olemasolev tiik pakkusid jaapani aia kujundamiseks häid eeldusi. Lisaks ka suurte puude olemasolu.
Aed on kujundatud aeglase teekonnana üle kivist sildade ja ümber veekogude. Kulgemine, mõtisklus, loodusesse süüvimine on tegevused, mis ei eelda pinkide paigutamist aeda. Samuti puudu
vad jaapani aias valgustid. Peamisest jalutusteest saab vahelduseks põigata kõrvale astekividest teeradadele.
Jaapani aias on kivid ja vesi taimestuse kõrval väga olulised elemendid. Kivide paigutus, neile vaatajapoolse õige külje või lameda astumiskoha leidmine on jaapani aias elementaarne. Masao Sone püüdis kivide paigutusega järele aimata Tallinna vanalinna katuseid – püstisemad meenutavad kirikutorne, madalamad viilkatuste sakke. Jaapanis valmistatud ning siin taas kokku pandud on ka aia kivist sillad.
Tänaseks on tehtud enamus istutusest. Algselt olid aeda ette nähtud ainult jaapani taimed. Eesti kliima oma pika ja heitliku talvega on neist paljude jaoks problemaatiline ning mitmed taimed tuli asendada meile sobi
vatega. Igal aastaajal on siin oma pilgupüüdjad: kevadel õitsevad kirsid, suve hakul rododendronid, suvel iirised ja võhumõõgad, sügisel võluvad vahtrate värvilised lehed.

Jaapani aias on inimene iseendaga. Siin ei lärmata, spordita, sõideta jalgrattaga, jalutata lemmikloomi. Talveperioodil aedu ei külastata – enamasti nad talveks suletakse.

Jaapani aia ametlik avamine oli 31. juulil 2011, mil jõudis lõpule aia rajamise esimene etapp

Aed peaks lõplikult valmima 2018. aastaks .
Pikemalt saate Jaapani aiast lugeda SIIT
Jaapani aia kujundusest saate lugeda lisaks Dagmar Kotli kodulehelt SIIT